logo

Gdzie ten Internet?

Wysłany: sobota, 19 styczeń 2013 17:00 przez: Administrator

infomaty1

Kiedyś miarą nowoczesności był dostęp do Internetu w domu. Dzisiaj stał się on tak powszechny, że trudniej jest go nie mieć, niż mieć. Później wyrazem czasu było posiadanie strony internetowej przez wielkiego rodzaju instytuty i osoby publiczne. Teraz nowoczesność wiąże się z wchodzeniem w interakcję z odwiedzającymi strony, czy udostępnianiem różnych publikacji. Wyrazem nowoczesności jest również dostęp do bezpłatnego Internetu w miejscach publicznych – w urzędach, kawiarniach, centrach handlowych, na ulicy, w parkach, w pojazdach komunikacji zbiorowej itd. Stało się to tak powszednie, że już nikogo nie dziwi informacja, że np. w gdyńskich autobusach pojawił się Internet. Dużo większe zdziwienie budzi, gdy nie można się połączyć, bo nie ma miejskiej sieci, nie ma hotspotów.

 

infomaty2

Jadąc do Gdańska pierwszy przejaw nowoczesności odnajduję na tczewskim dworcu, gdzie tamtejsza miejska administracja umieściła jeden ze swoich bardzo wydajnych punktów dostępu. A w Gdańsku, przynajmniej w centrum, to już ciężko jest znaleźć się w miejscu, w którym nie ma sieci. Jeśli akurat nie ma miejskiego przekaźnika, to znajdzie się sygnał z centrum handlowego, kawiarni, czy urzędu.

 

Wiadomo że taki Internet nie jest dobrym sposobem do robienia przelewów bankowych. Jest to jednak wygodny sposób do sprawdzenia aktualności. Jest to też bardzo wygodny sposób na sprawdzenie, co się w okolicy dzieje. Dzisiaj Internet w telefonie jest lepszy od plakatu na tablicy, bo nie dość, że treść na plakacie jest ograniczona formatem, to ta tablica informacyjna rzadko znajduje się tam, gdzie najwięcej ludzi.

 

Wystarczy wejść na stronę internetową Tczewa i wpisać hasło „hotspot” by zobaczyć mapę miasta przyjaznego internetowo. Swoje punkty z dostępem do miejskiego Internetu mają także m.in. Pruszcz Gdański, Chojnice czy Kartuzy. To pokazuje, że wcale ta oferta nie jest zarezerwowana dla dużych miast, ani nie jest skierowana wyłącznie do turystów. To jest jeden ze standardów nowoczesnego miasta.

U nas takich punktów nie ma wcale. Miejska administracja tradycyjnie nowymi trendami, rozwojem miasta i ułatwieniami się nie interesuje. Miejskiej sieci nie ma. Nie ma nawet zbyt wielu innych usługodawców (np. kawiarni), którzy wypełniliby wolną przestrzeń w jakiś zauważalny sposób. Najłatwiej to znaleźć prywatne niezabezpieczone sieci, bo ktoś sobie nie zdaje sprawy, jak bardzo ryzykuje swoje cyberbezpieczeństwo, gdy nie używa hasła w domowej sieci i tym samym pozwala przypadkowym osobom korzystać ze swojego łącza.

 

Jakaś namiastka miejskiej sieci miała być już dawno. Tuż przed ostatnimi wyborami samorządowymi sekretarz miasta zapowiadał, że jeszcze w 2010 roku pojawią się na Rynku wojewódzkie infomaty turystyczne, które będą wyposażone w nadajnik Wi-Fi. Okazało się to jednak zwykłą kiełbasą wyborczą. Infomaty co prawda pojawiły się w mieście (bo nie tylko na Rynku), ale dużo później i bez Internetu. Same w sobie też nie wypełniają miejskiej potrzeby informacji turystycznej i kulturalnej (bo należą do Urzędu Marszałkowskiego, a nie do naszego Urzędu Miasta).

 

Z nowych trendów pojawiła się tylko usługa zakupu biletu autobusowego przez telefon. Jednak za tym powinien pójść montaż hotspotów w autobusach lub w okolicy przystanków, bo do skorzystania z tej usługi potrzebny jest Internet.

 

Cóż - zasada „skoro czegoś nie ma w Piecach, to i nie musi być w Starogardzie” nie jest dobrym pomysłem. Tczew i inne okoliczne miasta powiatowe uciekają nam pod każdym względem – lepsze przeciwdziałanie bezrobociu, lepsza oferta inwestycyjna, lepsza jakość życia, ładniejsze miasto, zagospodarowana zieleń, lepsze połączenie z Trójmiastem, lepsza oferta kulturalna itd. Niektórzy zainteresowali się i podjęli działania, by mieszańcom zniesiono wizy do Kaliningradu (miasta partnerskiego Starogardu), czy by dołączyć do Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego. Mają nawet miejski Internet. A my nic. Stagnacja i marazm, a jak powiedział Goethe „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”.

 

 

Więcej z tej kategorii: « Osiedle zapomniane

Komentarzy 511

 • sobota, 23 wrzesień 2017 16:50
  WesleyChism
  ^
  Адвокаты адвокатское бюро «Равновесие» предлагают юридические услуги в Новосибирске на платной и бесплатной основе. Бесплатные юридические консультации проводятся в мэрии города Новосибирска в рамках муниципальной программы оказания бесплатной юридической помощи населению. Время проведения бесплатных юридических консультаций вы можете уточнить на нашем сайте http://www.advokat-novosibirsk.ru.
  Платные юридические услуги оказываются непосредственно в офисе адвокатского бюро по адресу город Новосибирск, ул.Линейная, д.30, офис 506. Стоимость юридической консультации, прежде всего, зависит от объёма представленной информации и времени, которое потребуется для всестороннего изучения порученного дела. Основные направления юридической деятельности адвокатского бюро:
  - административные дела;
  - семейные дела;
  - жилищные дела;
  - уголовные дела;
  - административные дела.
  Получить всю необходимую информацию о получении квалифицированной юридической помощи и заключения письменного соглашения с адвокатами возможно по круглосуточному телефону +7 (383) 2631502.

 • piątek, 22 wrzesień 2017 15:35
  PatrickCycle
  ^
  выписка из егрюл купить в москве

  [url=http://fast-egrn.ru]купить выписка егрюл[/url]

 • piątek, 22 wrzesień 2017 15:33
  RichardRom
  ^
  выписка егрюл налоговая официальный сайт
  [url=http://fast-egrn.ru]выписка из егрюл с доставкой[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]выписка егрн заказать[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]выписка с егрюл с доставкой[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]выписка из егрюл доставка мск[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]выписка из егрюл за час[/url]

 • czwartek, 21 wrzesień 2017 15:21
  Williamnousy
  ^
  выписка егрюл налоговая официальный сайт
  [url=http://fast-egrn.ru]срочная выписка из егрюл сроки получения 2017[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]купить выписку из егрн[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]выписка егрюл налоговая официальный сайт[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]заказать выписку егрюл срочно с доставкой[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]срочное получение выписки из егрн[/url]

 • środa, 20 wrzesień 2017 14:31
  JamesGople
  ^
  егрн и огрн
  [url=http://fast-egrn.ru]выписки из егрн срочно[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]заказать выписку из егрюл с доставкой[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]егрн срочно[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]заказать выписки из егрн срочно дешево москва[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]выписка из егрюл за час[/url]

 • wtorek, 19 wrzesień 2017 20:19
  StephenRoams
  ^
  займ без отказа

 • wtorek, 19 wrzesień 2017 19:47
  Kevinvanna
  ^
  [url=http://berukredit.ru]займы онлайн на карту круглосуточно без отказов[/url]

  http://bulettas.ru

 • poniedziałek, 18 wrzesień 2017 20:16
  WilliamCloto
  ^
  егрн срочно заказать

  [url=http://fast-egrn.ru]заказ выписок из егрн[/url]

 • poniedziałek, 18 wrzesień 2017 11:22
  Danielshoxy
  ^
  [url=https://lukomore72.ru]Посуточная аренда коттеджей[/url]

 • sobota, 16 wrzesień 2017 00:21
  JoshuaBon
  ^
  [url=http://www.юкщит.рф/]юкщит.рф[/url]

Skomentuj© STOLICAKOCIEWIA.pl 2012-2013 Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin serwisu. Projekt: Paweł Brzycki.